Forbes Decor 0 232 487 37 73, Tadilat Dekorasyon İzmir, Tadilat İzmir

Isı Yalıtım Çeşitleri Nelerdir ?

Döşemelerde Isı Yalıtım

      Yapı unsurlarındaki gibi döşemelerde de ısılar muhafaza edilmemektedir. Isının muhafaza edilememesi müstakil binalarda % 20 oranında iken çok katlı yapılarda ise bu oran % 6 civarındadır. Döşemelerde, suya dayanıklılık özelliği olan basınçlı yüksek ısı yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır.Uygulanacak su yalıtım faaliyeti döşeme yapılarak uygulanan betonun ve yalıtım levhalarının üstüne veya altına yapılabilmektedir. Soğuk yerlerde olan konutların iç ısısı ile zemin ısısı arasındaki farkın yüksek olması halinde, zeminin üzerine yapılan döşemede de ısı yalıtımının yapılmalıdır.

Pencerelerde Isı Yalıtımı

     Pencereler, sıcaklık kaybının en çok yaşandığı yapı elemanlarıdır, pencerelerin toplam sıcaklık kaybının en büyük kısmı, transmisyon sıcaklık kaybı ve derzlerin sebebiyet verdiği sıcaklık kayıpları meydana getirmektedir.Yüksek binalarda %7 tek katlı binalarda ise %20 oranında sıcaklık kaybına sebebiyet vermektedir.Pencereler kış aylarında güneş ışığını alarak sıcaklık kazanmakta fakat güneş ışığı almadığında ise kazandığı sıcaklığı hemen yitirmektedir.Doğrama çeşitleri ( pvc, ahşap, metal) göre pencere türleri ısı geçirme kat sayıları açısından farklılık arz etmektedir. Çerçeveden meydana gelen ısı kayıpları camlardaki ısı kayıplarındaki oranlar daha önemlidir.Çerçeveler ısı kayıpları bakımdan soğuk köprü olarak görevini almakta, bu sebeple çerçevelerde kullanımı yapılacak malzemenin ısı iletim oranları düşük olmalıdır.Son zamanlarda sıcaklık köprüsünün ve plastik doğrama gereçlerinin etkisini indirgeyecek konstrüksiyonların faaliyetine geçilmiştir

     Odalardaki en sıcak yer radyatörlerin arka kısımlarıdır.Odanın ısısı 20°C iken radyatörlerin arka kısımlarındaki ısı oranı 45°C kadar yükselmektedir.Termodinamik yasaları şartları olarak iki yer arasındaki ısı farkı ne kadar çok ise ısı geçişi o denli çok olmaktadır.Dış alan ile en fazla ısı farkı olan ve ısının en fazla kaybedildiği yerlerden birisi de radyatörlerin arka kısımlarıdır.

Çatı Isı Yalıtımı

        Yapıların nem oranı ile beraber ısı oranı da son derece önem arz etmektedir.Isı oranı için konut yalıtımının yapılması gerekmekte ve diğer yapı faktörleri gibi çatılarda bu izolasyon faaliyetine dahil olmalıdır.Konutlar, suyun iç kısımda buhar olup dış alanda yoğunlaşacağı biçimde tasarı yapılmalıdır.Su buharının konutlarda yoğunlaşmadan dış alana gönderilebilmesi ve vantilasyon yardımıyla havanın daha çok su tutabilmesi için yapı ve yalıtım gereçlerinin suyun buhar olup yoğunlaşmasına müsaade etmeyecek biçimde ayarlanması gerekmektedir.Gündüz ile gece arasındaki ısı farkları sebebiyle binalarda ısı hareketliliği oluşmaktadır.Çatılarda gerçekleşecek yalıtım uygulamaları ile bu ısı hareketlilik belli seviyelerde sabit hale getirilecektir.

Bir önceki yazımız olan Isı Yalıtım Uygulaması Nedir ? başlıklı makalemizde Isı Yalıtım ve Isı Yalıtım İzmir hakkında bilgiler verilmektedir.