Forbes Decor 0 232 487 37 73, Tadilat Dekorasyon İzmir, Tadilat İzmir

Isı Yalıtım Uygulaması Nasıl Yapılır?
    

       Dış alan ısı yalıtımın yapılacağı yüzey kirden, yağdan, tozdan ve nemden arındırılmaktadır.Kabarma veya dökülme olan yerler tel fırça ile temizlemesi yapıldıktan sonra, kırık ve çatlak yerler dolgular  ile onarılmaktadır.Yapılacak ısı yalıtım levhalarının uzun kenarı zemine paralel yerleştirilerek düzgün bir hat meydana getirilmesi sağlanmakta ve çerçeve ile yapıştırıcı sürülmüş olan levhalar, subasman profiline oturtularak duvara monte edilmektedir.
 
       Isı yalıtım levhalarının yapıştırılacak yerlerinin kenarları çerçeve yönetimi ile yapıştırıcı sürülmekte, levhaların ortalarına noktasal yapıştırıcı sürülerek ve uygunluğu kabul edilmiş dizim şekli ile duvara yapıştırılmaktadır. Levhaların duvara yapıştırılması sırasında ısı köprülerinin meydana gelmesini önlemek amacıyla kenarlardan çıkan harçlar mutlaka temizlenmelidir. Yapıştırmada kullanılan harç kuruduktan sonra (24 saat)  türbülans ve rüzgar etkilerini engellemek için dübelleme yapılmaktadır. Ülkeler arası standartlar uygulamalarında m² başına 6 tane tespit dübeli harcanmaktadır. Köşe alanlarda rüzgar ve suyun etkisiyle meydana gelebilecek ayrılma tehlikelerini önlemek ve düzgün köşe alanları elde etmek adına köşegenleri yerleştirme işlemi uygulanmaktadır. Denizlik, dilatasyon, damlalık vb. gereçleri ihtiyaç duyulan alanlara uygulanmaktadır.Isı yalıtım levhalarına ilk kat sıvalama yapılmakta ve donatı filesi sıvaya gömülecek biçimde konmalıdır.Sıvanın kurumasına beklemeden daha kalın olan ikinci kat sıvanın yapılması gerekmektedir. Sıva tamamen kuruyunca çimento  mala yardımı ile son kat olan kaplama yüzeye bir efekt verilerek uygulanmakta ve dış alana boya yapılarak ısı yalıtım işlemi bitirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Isı Yalıtım Gereçleri Nelerdir ? başlıklı makalemizde Isı Yalıtım Malzemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.