Ses İzolasyonu

Ses İzolasyonu Nedir?

ses izolasyonu izmir

ses izolasyonu izmir

Gelişen teknolojiye paralel olarak bina elemanlarının hafiflemesiyle gürültü sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple bina elemanlarının ses ışınları karşısındaki davranışlarını iyi bilmek, sonradan meydana gelecek ve masraflı, telafisi zor durumlarda kalmayı önleyebilir. Bina elemanları vasıtasıyla iletilen bu seslerin miktarlarını azaltmak için alınan önlemlere “Ses İzolasyonu” denir.

İstenmeyen ve rahatsızlık hissi uyandıran seslere gürültü denir. Ses İzolasyonu; yaşanan ortamı istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korunmak, gürültülü alanlardan çevreye yayılan sesi azaltmak ve sinema, kayıt stüdyosu gibi mekanlarda uygun kullanım koşulları oluşturmak amacı ile  uygulamalardır.

Gürültüden neden korunmalıyız?

Gürültünün insan üzerinde psikolojik ve fizyolojik pek çok zararı bulunmaktadır. Gürültü, hastalıklara yol açan stresin en önemli nedenlerindendir. Bu hastalıkları kısaca şöyle sıralayabiliriz: Sinirlilik, algılama güçlüğü, iş veriminde düşüş, uykusuzluk, dolaşım sistemi bozuklukları, çeşitli vücut salgılarında anormallik, kalıcı işitme kayıpları, hamile bayanlarda erken doğum ve düşük.

Ses İzolasyonu yaptırmazsak ne olur?

Gürültü pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır. İnsan gürültüyü zamanla kanıksamış olsa bile zararları artarak devam edecektir. Üstelik gürültü sonucu oluşan işitme kayıplarının ilaçla veya cerrahi bir müdahale ile tedavisi bulunmamaktadır. Özellikle uzun süreler yüksek gürültüye maruz kalanlarda kalıcı işitme kayıpları (sağırlık) oluşmaktadır. Ayrıca fabrika gibi endüstriyel tesislerde çalışanların verimi düşmekte, dikkatlerinin dağılması sonucunda iş kazaları meydana gelmektedir.

ses_izolasyonu izmir

ses_izolasyonu izmir

Ses İzolasyonu nerelerde yapımalıdır?

Ses İzolasyonu;

• Gürültünün zararlı etkilerinden korunması gereken alanlarda (konutlar, okul, hastane, yurt, otel, iş yeri vb.)

• Çevreye yaydıkları gürültünün önlenmesi gereken alanlarda (jeneratör, hidrofor, kalorifer, yüksek ses düzeyine sahip eğlence yerleri vb.)

• Kullanım koşulu sese bağlı alanlarda (sinema, tiyatro, konser ve konferans salonu, TV ve ses kayıt stüdyosu vb.) yapılmalıdır…

 

 

Ses İzolasyonu nasıl yapılır?Binayı planlarken ses izolasyonu dikkate alınmalıdır. Ayrıca binaların duvar, döşeme, tavan, cam ve doğrama gibi elemanları belirlenirken ses izolasyon özelliği yüksek olan malzemeler kullanılmalıdır. Ses izolasyon malzemesi kullanılarak alt ve üst kat seslerinin geçişi ile komşu duvarlardan geçen sesler de engellenir. Bu sorunları Adepan ses izolasyon malzemesi kullanarak çözebilirsiniz

 

Bina içindeki bölme elemanların İzolasyonu için

• Bina elemanlarının yoğunluğunu arttırmak.

• Çift tabakalı duvar uygulaması yapmak.

• Cam alanlarında çift cam, lamine cam uygulaması yapmak.

• Kalın, ağır ve boşluksuz kapılar kullanmak. Kullanılamıyorsa önlem almak.

• Duvarları delerek geçen havalandırma kanallarından, borulardan ve etrafındaki boşluklarda ses sızıntısını önlemek.

• Darbe sesine karşı yüzer döşeme uygulamaları, esnek tespitli Ses İzolasyon Malzemesi uygulamak gerekir…

 

Ses İzolasyonunun ülkeye yararları nelerdir?

Gürültü, çağımızda çevre kirliliğinin bir boyutu olarak önemli bir sorun oluşturmakta ve nedeni ilk anda tespit edilemeyen birçok sağlık sorununa yol açmaktadır. Ses İzolasyonu ile ilgili çalışmalar ve gürültü denetimi, sağlıklı ve huzurlu bireyler, temiz bir çevre, dikkat ve iş veriminin artırılarak iş kazalarının önlenebilmesi konularında gerek ülkemiz gerekse insanlarımız için büyük önem taşımaktadır.

Ses Yalıtım Malzemesi Kullanım Alanları

Evlerde Ses İzolasyon

Ofislerde Ses İzolasyon

Stüdyolarda Ses İzolasyon

Jeneratör Odalarında Ses İzolasyon

Kompresör Odalarında Ses İzolasyon

Yüksek Gürültülü Ortamlarda Ses İzolasyon

Toplantı Salonlarında Ses İzolasyon

Spor Aletleri Altında ( Koşubandı, Halter vb ) Ses İzolasyon

Halı Altında Ses İzolasyon

Kazan Dairelerinde Ses İzolasyon

Diskolarda  Ses İzolasyon

Cafe Ve Barlarda Ses İzolasyon

Yan Daireden Gelen Sesleri Kesme

Üst Daireden Gelen Sesleri Kesme

Alt Daireden Gelen Sesleri Kesme

Asansör Odası Ses İzolasyon

Kısacası Ses İzolasyonnın Gerektiği Her Yerde